Miejska Biblioteka Publiczna w Drzewicy zorganizowała w okresie wakacji zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Drzewicy. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu. Głównym bohaterem zajęć była książka. Podczas 12 spotkań przeczytaliśmy wiele ciekawych książek.
Były książki obrazkowe np. z serii „Obracaj i ucz się”, „Dotykaj, Szukaj, Ucz się”, książki dźwiękowe „Co słychać na drodze”, „Na wsi”, „Dzikie zwierzęta”.
Wśród lektur znalazły się także książki o dobrym wychowaniu: „Proszę, dziękuję, przepraszam”, „Proszę :czy znasz magiczne słowo?”, „Co wypanda a co nie wypanda”, „Koala nie pozwala”, „Wybacz mi”. Wszystko po to aby przypomnieć i utrwalić wiadomości o tym jak należy zachować się w domu, w szkole, wśród kolegów. Kilkulatek uczony dobrych manier może nie zawsze będzie ideałem przy stole , jednak uczenie i przypominanie o dobrych manierach na pewno przyniesie oczekiwane efekty.
Wróciliśmy do książek, które chętnie w dzieciństwie czytały babcie najmłodszych przedszkolaków . Zaprezentowaliśmy serię „Bajki z okienkami” wydawnictwa „Dwie Siostry”. Te pomysłowe książki z elementami do samodzielnego wycięcia i złożenia urzekają prostotą, zachęcają do aktywnej lektury i twórczej zabawy. Czytaliśmy książki Heleny Bechlerowej „Otwórz okienko” i „Cztery misie i ten piąty”, które po raz pierwszy ukazały się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo upływającego czasu również dla współczesnego pokolenia dzieci okazały się hitem.
Na kartach książek spotkaliśmy się z bohaterami znanymi dzieciom z telewizyjnych bajek: Świnką Peppą, Franklinem i Psim Patrolem.
Książki o emocjach, uczuciach, budowaniu relacji z rodzicami, rodziną i rówieśnikami to kolejny obszar, który chcieliśmy pokazać podczas zajęć . Rozpoznawanie emocji, kontrolowanie sposobu ich okazywania i rozładowywania, to dla małych ludzi taka sama kompetencja, jak chodzenie i mówienie. Trzeba się tego nauczyć. Rynek wydawniczy jest pełen książek dla (nawet bardzo małych) dzieci, pokazujących sposoby radzenia sobie z emocjami.
Z dziećmi przeczytaliśmy i rozmawialiśmy o książkach: „ A. to” – o tym jak rozwijać kreatywność w dzieciach i uwierzyć w swoje umiejętności, „Tomek mały jest nieśmiały”- o pokonywaniu trudności i własnych słabości, „Co zrobi Frania. Współpraca” - o tym jak wiele można zrobić razem, bo w grupie tkwi siła, „Cierpliwości…wszystko minie” - jak radzić sobie z tęsknotą, „Zdalna Babcia”- o budowaniu relacji i potrzebie bycia razem, „Buziaczki”- o tym, że nie można nawet dawać całusa wbrew naszej woli.
Te i inne lektury ( nie chcemy wymieniać wszystkich) miały pokazać dzieciom także, że książka może być przyjacielem. Pokazuje, że to, co nam się przytrafia w życiu zdarza się także innym dzieciom, a nawet zwierzątkom i różnym bohaterom książkowym. Skoro oni pokonali różne przeciwności losu, to i nam może się udać.
Zajęciom towarzyszyły gry, zabawy, filmy, prace plastyczne czasem (zwłaszcza po ćwiczeniach fizycznych) okraszone garścią słodkości.
Spotkania najmłodszych z książką utwierdziły bibliotekarzy w przekonaniu, że powinny one na stałe zagościć w Bibliotece.
Przed nami ostatnie dni wakacji, a od września Biblioteka, widząc jak przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zajęciach, a co najważniejsze znały książkowych bohaterów i ich przygody, zaprasza najmłodsze dzieci do „Klubu Książki Ekslibrysik”. Bliższe informacje wkrótce.