W czasie wolnym od zajęć szkolnych Biblioteka zorganizowała dla licznie odwiedzającej młodzieży gry i zabawy związane z powstawaniem nowych wyrazów w ramach programu ,,Młoda mowa” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Skorzystaliśmy z gry edukacyjnej ,,Łap za słówka”, by zachęcić uczestników do zaprezentowania wyrazów związanych z różnymi zagadnieniem przedstawionymi na kartach.
Najcenniejsze i najwyżej punktowane były oryginalne słowa, których nie zapisali przeciwnicy. Ponieważ w bibliotece trwały ,,ferie kulinarne”, więc i zadania związane z kuchnią znalazły się w zabawach słowotwórczych. Na pytania dotyczące ,,polskich potraw regionalnych” albo „przetworów mlecznych”, ilość odpowiedzi była znikoma. Przypuszczamy, że gracze biorący w zabawie raczej konsumują, a nie przygotowują dania, stąd znajomość tej dziedziny wiedzy jest ograniczona. Zadania należało wykonać szybko, zanim piasek przesypał się w klepsydrze.
Ta sama gra była również inspiracją do tworzenia nowych wyrazów i rywalizacji, pełnej dobrego humoru i śmiechu. Młodzi gracze z większym entuzjazmem podejmowali wyzwania związane z tworzeniem nowych słów, na przykład tych kończących się na ,,chód” albo zaczynających na ,,dom”.
Pomysłów na nowe słowa było mnóstwo. Dzięki fantazji, kreatywności i szybkim skojarzeniom wszyscy wymyślali bardzo dużo ciekawych i zaskakujących nazw. Prezentacja i omawianie neologizmów były doskonałym sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu i na rozmowy o tym, jak zmienia się język na przestrzeni lat.
Zaangażowanie młodych ludzi podczas wykonywania różnych ćwiczeń słowotwórczych z pewnością wzbogaciło ich zasób słownictwa, rozwinęło umysł i pozwoliło nauczyć się czegoś nowego.