Ferie w Bibliotece rozpoczęto od eksperymentów z cukrem. Określono jego właściwości fizyczne. Dzieci poznały różne rodzaje cukru: biały, brązowy, puder i w kostkach. Wiedziały, że cukier produkuje się z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Wykorzystując właściwości klejące cukru przygotowali lukier, którym pokryli ciastka, dekorując je perełkami spożywczymi. Zrobili cukrowe lizaki, przygotowali słodkie roztwory zauważając, że w ciepłej wodzie cukier rozpuszcza się szybciej niż w zimnej. Zachęcili wodę do wspinaczki – poznając w ten sposób zjawisko kapilarności. Proces osmozy obserwowali zanurzając kawałki jabłka w syropie cukrowym i w czystej wodzie. Naelektryzowali cukier zmuszając go do podskakiwania, a nawet do tańca - dolewając do szklanki z wodą i cukrem oleju. Dzień zakończono przygotowaniem karmelków. Smakowały wybornie.
Kolejnego dnia dzieci nauczyły się wykonywać książkę tunelową. To wyjątkowy rodzaj trójwymiarowej książki artystycznej, przypominający mały teatrzyk. Składa się z papierowych ramek z ażurowymi ilustracjami, które wsuwa się w zagięcia kartonowej harmonijki. Każda ramka przedstawia fragment historii, a ich ruchomość pozwala na dowolne zmienianie kolejności wydarzeń lub wysuwanie różnych elementów na pierwszy plan. To niezwykłe połączenie narracji i sztuki 3D, które pobudza wyobraźnię i zachwyca czytelników w każdym wieku. Fabułę stanowiła bajka H.Ch. Andersena ,,Choinka”. Nasza opowieść trochę różni się od oryginału. U Andersena choinka kończy tragicznie, wiosną spalona w ognisku. My przygotowaliśmy dwie dodatkowe karty, na których choinka odradza się. W ogrodzie wyrasta młode drzewko i w kolejne święta Bożego Narodzenia ustrojona zostaje żywa choinka. Opowieść stanowiła pretekst do rozmów o ekologii. Uczestnicy poznali zasady budowy książki tunelowej. Z chęcią realizowali swoje pomysły opowiadając różne historie. Wśród książek znalazły się nie tylko te o choince, ale były też związane z piłką nożną, zwierzętami, czy szybkimi autami.
19 lutego eksperymentowano z balonem. Dzieci wymieniały rzeczy, przy produkcji których użyto takiego samego materiału, z jakiego jest zbudowany balon. Czepek do pływania, skafander, dętka do roweru, rękawice i wiele innych rzeczy wykorzystywanych przez ludzi w codziennym życiu. Uczestnicy zajęć ukryli mydło w balonie. Niemożliwe? Przekonajcie się sami. Zmusili balon do śpiewania i zamienili go w rakietę wykorzystując zasadę akcji i reakcji. Przy pomocy suszarki do włosów wysłali balon w powietrze. Rozwikłanie zagadki strumienia powietrza, które tworzy podciśnienie (a tak działa siła nośna) pozwoli w przyszłości zostać im pilotem albo kosmonautą. Przekuliśmy balon igłą i o dziwo nie pękł. Ale eksplodował przebity cytryną. Prawda, że zaskakujące? Wszystkim wiadomo, że balon pęknie umieszczony nad zapaloną świeczką, ale gdy napełnimy do wodą ciecz pochłonie ciepło i ochroni lateks przed nadmiernym nagrzaniem. Podobnie działa chłodnica w samochodzie – co zaciekawi przyszłych mechaników. Przykleiliśmy balon do sufitu najpierw go elektryzując. W wyniku reakcji octu z sodą oczyszczoną powstał dwutlenek węgla. Tym razem udało się napełnić balon powietrzem bez dmuchania.
20 lutego zgłębialiśmy tajniki scrapbookingu. Metoda ta polega na tworzeniu unikalnych i przestrzennych projektów, w których pamiątki i fotografie można zaaranżować w atrakcyjny i kreatywny sposób. Sztukę ręcznego ozdabiania rozpoczęliśmy od wycięcia fotografii z własną podobizną. Potem stworzono ramki na zdjęcia z kolorowych papierów. Ale najciekawszym elementem tej formy rękodzieła było ozdabianie różnorodnymi technikami plastycznymi i materiałami portretów. Uczestnicy zajęć mieszali kwiaty, szablony, piórka, cekiny, kolorowe taśmy, sznurki, wstążki, perełki, tekturki, na których podklejano na kilku poziomach wybrane elementy, co sprawiało wrażenie 3D. Powstały istne arcydzieła plastyczne, które zabrano do domów.
Dzień później przeprowadziliśmy eksperymenty z wodą. Poznaliśmy jej właściwości, różne stany skupienia i rzeczy, które zawierają wodę. Wyczarowywaliśmy razem z dziećmi deszcz w procesie skraplania. Tworzyliśmy zadziwiające mieszaniny z syropem, kawą, ziemią, olejem. Odkryliśmy, że niektóre substancje dobrze mieszają się z wodą, a inne nie. Badaliśmy prawo Archimedesa wrzucając do pojemnika z wodą różne przedmioty. Zgłębialiśmy zjawisko napięcia powierzchniowego wrzucając do kieliszka wypełnionego po brzegi wodą monety. Zadziwiające, że na dnie kieliszka znajdowało się dużo monet, a powierzchnia wody wybrzuszała się nie przelewając. Sklejaliśmy materiały nieprzemakalne za pomocą wody. Opróżnialiśmy na czas trzy butelki wody ustawiając je: pionowo, pod kątem, pionowo z obracaniem. Okazało się, że obracanie butelki powoduje powstanie małej trąby powietrznej, która niczym tornado wsysa powietrze do butelki. Dlatego woda zostaje szybko wypchnięta na zewnątrz. I ten sposób był najszybszy.
W przyszłym tygodniu kolejne przygody i mnóstwo zabaw. Zapraszamy!