,,Rybacy’’- Chigozie Obioma to afrykańska opowieść o braterskiej miłości i wpływie samospełniającej się przepowiedni na życie ludzkie.
Akcja powieści rozgrywa się w Nigerii w latach 90. XX wieku. Bohaterami książki są czterej bracia. Ojciec pragnie dla swych synów dobrego życia. Mogą je osiągnąć mając odpowiednie wykształcenie. Praca w zawodzie lekarza, pilota, profesora czy prawnika zapewni im dostatek i szacunek społeczeństwa.
Zachęca ich aby zamiast łowić ryby zostali rybakami łowiącymi marzenia, rybakami umysłu.
Niestety ojciec musiał wyjechać służbowo. Rodzinę odwiedza rzadko a matka pracuje na targowisku, pozostawiając w domu szóstkę dzieci. Chłopcy uwolnieni spod władzy ojca zaczynają żyć według własnych zasad.
Podczas jednego z wypadów na ryby- spotykają miejscowego szaleńca. Abulu przekazuje im przepowiednię dotyczące najstarszego z braci. Ta informacja zaważy na całym życiu rodziny, doprowadzając do szeregu nieszczęśliwych wypadków.
Historia niesie uniwersalne przesłanie. Myślenie magiczne może wzbogacać życie, ale może sprawić że człowiek tak uwierzy w swoje przeznaczenie, że stanie się bezwolny a w konsekwencji odbierze sobie szansę na kierowanie własnym życiem.
Przepowiednia Abulu i strach przed spełnieniem zawładnęła Ikenną, zatruwając jego myśli, odbierając mu radość i szansę na spełnienie marzeń. Samospełniająca się przepowiednia to nie zabobon, to termin znany w psychologii. Warto poczytać o mechanizmach działania oraz negatywnych i pozytywnych skutkach samospełniających się przepowiedni.
W Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawiano o zainteresowaniu społeczeństwa magią, horoskopami, kabałą. Nawet jeśli ludzie nie wierzą w przepowiednie to boją się ich złowrogich treści.
Zastanawiano się czy ojciec mógł zapobiec nieszczęściom rodziny zostając w domu? Praca daleko od miejsca zamieszkania, brak autorytetów, okres dojrzewania, trudna sytuacja społeczno - gospodarcza kraju to elementy, które doprowadziły do upadku rodziny i pozbawiły życia młodych ludzi.
Jak podkreślali uczestnicy spotkania te czynniki mają także wpływ na kondycję rodziny w Polsce.