W czerwcowym spotkaniu DKK, oprócz osób regularnie biorących w nich udział, znalazła się liczna grupa pensjonariuszy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Zachęceni przez pracowników i przez jednego ze stałych klubowiczów DKK zapoznali się z zasadami funkcjonowania klubu i z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi oraz sami wyrażali swoje opinie.
Zanim rozpoczęto dyskusję, moderatorka przedstawiła krótkie streszczenie ,,Japońskiej parasolki’’, starając się nie zdradzać wszystkich szczegółów, zachęcając jednocześnie osoby, które nie znają treści do przeczytania książki. Powieść jest sagą rodzinną, której akcja toczy się w Malezji. Śledząc losy głównej bohaterki - Parwati poznajemy historię, kulturę, religię i obyczaje Malezji.
Ponieważ dla większości uczestników ten teren Azji jest mało znany, przygotowano mapy ukazujące miejsca pobytu Parwati (Cejlon- gdzie się urodziła), Colombo w Sri Lance- tu odbyły się jej zaślubiny i Malaje, w których rozpoczęła życie jako żona bardzo bogatego i o wiele lat starszego mężczyzny.
Bohaterka była świadkiem wojny i okupacji Japończyków, ale także strajków, powstań, które w konsekwencji doprowadziły do niepodległości Malezji.
Bohaterka powierza swoje życie bóstwom, do których modli się żarliwie. Doświadcza odrzucenia, pogardy, ale i miłości - wielkiej, odwzajemnionej, ale trwającej…chwilę.
Czytelnicy przyjęli książkę bardzo pozytywnie, historia ich zainteresowała. Były też głosy krytyczne: naiwność, chaotyczne opisy, język. Czasem miało się wrażenie, że autorka - Rani Manicka chciała w książce zamieścić wszystko- magię, religię, obraz Malezji, Azji i Europy, inteligencję prostych ludzi, szamanów ….Nieprawdopodobne.
Nawet w tak odległych rejonach świata, życie wygląda podobnie: aranżowane małżeństwa, brak porozumienia, wojna przynosząca śmierć, niszczenie kultury, religii przez najeźdźców i pisanie historii na nowo przez zwycięzców. To elementy znane od zarania dziejów – są obecne współcześnie.
Odbiegając od lektury, ale pozostając w temacie związanym z miejscem akcji chętnie wysłuchano opowieści uczestnika DKK, który miał okazję pracować w Wietnamie. Przybliżył nam w ten sposób obraz Azji i ludzi tam zamieszkujących, dopełniając niejako Japońską parasolkę i pokazując Azję oczami Europejczyka.