13 maja 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Uczestnicy dyskutowali na temat ,,Drogi do szczęścia” R. Yatesa. Książka uznana za najlepsze dzieło pisarza stanowi rodzaj kultowego wzorca, po który sięgają twórcy literatury. Powieść doczekała się także ekranizacji, a w rolach głównych obsadzono K. Winslet i L. DiCaprio.
Jak zauważył jeden z czytelników ,, Droga do szczęścia” to opowieść o zwyczajnym życiu. Nie do końca inni się z tą opinią zgodzili. Codzienność małżeństwa April i Franka wygląda jak życie tysięcy ludzi. Praca i dążenie do awansu zawodowego, dom z ogrodem na przedmieściach , dzieci wymagające uwagi rodziców, spotkania z sąsiadami, przyjemności i troski towarzyszące dniom codziennym. Ale pod tą prozą życia kryją się emocje i uczucia, które wyniszczają bohaterów. Oboje nie czują się szczęśliwi ani w małżeństwie, ani jako rodzice.
Małe miasteczko ogranicza ich, a mieszkańcy wydają się nieciekawi i nudni. Lekiem na opanowanie frustracji związanej z przemijaniem i uczynienia życia znośnym wydaje się wyjazd do Francji. Dążenie do szczęścia, próba odnalezienia siebie i spełnianie swoich marzeń przy jednoczesnym braku wzajemnego zrozumienia nieuchronnie prowadzi do katastrofy.
Analiza losów bohaterów i cech charakteru była wstępem do szerszego spojrzenia na małżeństwo. Co zrobić, aby rodzina była szczęśliwa? Czy poświęcenie dla dobra drugiego człowieka- współmałżonka, dziecka- i rezygnacja z własnych aspiracji może być gwarantem szczęścia?
Rozmawiano również o kondycji współczesnej rodziny i zmieniającym się społeczeństwie.
Akcja powieści toczy się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. XXI wiek przyniósł jeszcze większe zagrożenia dla jednostki i rodziny.
Na kolejnym , czerwcowym spotkaniu wymienimy się uwagami związanymi z kolejną lekturą ,,Japońska parasolka”.
Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z książką zapraszamy do biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki.