Spotkanie z przedszkolakami poświęcone było twórczości Stanisława Jachowicza. Bibliotekarka przedstawiła sylwetkę autora bajek i opowiastek dla dzieci. Był pedagogiem i z pasją poświęcał się działalności charytatywnej, otwierając ochronki dla najuboższych dzieci, gdzie otrzymywały posiłki, bawiły się i uczyły.
Język jego utworów jest potoczny, aby lepiej rozumieli je najmłodsi czytelnicy. Promuje w nich surowe ideały wychowawcze: pracowitość, uczciwość, skromność i oszczędność.
Podkreśla, że należy słuchać starszych, piętnuje kłamstwo, lenistwo, skąpstwo. Często bohaterem wierszy czyni zwierzęta.
Najpopularniejszy jego wiersz ,,Chory kotek’’ pokazuje skutki obżarstwa. Gdy P. Jadwiga przeczytała tekst, rozmawiano, że również dzieci ulegają pokusie, wprawdzie nie jedzenia słoninki, kiełbaski, ale torcika, wafelków, lodów…. Jachimowicz ostrzega ,,nieboraczków’’ łakomczuchów przed czyhającą na nich karą chorobą.
,,Kukuryku’’ to piętnowanie lenistwa i ukazanie zalet koguta, który jest niezwykle pomocny, gdy budzi śpiochów i zachęca do pracy od wczesnych godzin porannych.
Dziś to rzadkość, aby pianiem koguta rozpoczynać dzień.
,,Kotek, piesek, myszka i ptaszek’’ to wspaniały przykład przyjaźni. Przedszkolaki też słyszały o braterstwie kota i psa. Przytaczały przykłady zachowań swoich pupili.
Skoro w bajkach było dużo zwierzątek, dominowały one również w zabawach.
Była zabawa paluszkowa o pięciu kotkach i ,,Uciekaj myszko do dziury’’.
Nie brakowało ćwiczeń logopedycznych i sportowych z naśladowaniem kocich dźwięków i zabaw.
Najodważniejsi spróbowali przysmaku kotków-mleczka, które dzieci również uwielbiają.
Przedszkolaki rozwiązywały quiz i odgadywały imiona najpopularniejszych książkowych i filmowych kotków.
Na pożegnanie Pani Jadwiga Owczarska przeczytała ,,Wandzię’’ zachęcając najmłodszych do czytania i wskazując zalety lektury.