Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drzewicy upływają pod znakiem nowoczesnych technologii.
W poniedziałek 29 stycznia najmłodsi mogły bawili się na podłodze
interaktywnej. Rywalizując ze sobą, zdobywali indywidualne i drużynowe punkty. Dzieci mogły doświadczyć wirtualnej przestrzeni, dzięki konsoli PS5 i okularom VR. Pobyt w głębinach wód, wśród licznych stworzeń morskich i odgłosy dobiegające z podwodnego statku były niezwykłą przygodą. Wycieczka w podwodny świat okazała się atrakcyjna i inspirująca.
30 stycznia 2024 r., we wtorek uczestnicy poznawali robota – Photona, jego funkcje i zasady programowania. Dzieci miały okazję wykonywać zadania edukacyjne, gdzie głównym bohaterem był Photon. Ćwiczenia wykonywano także na monitorze interaktywnym. Możliwość skorzystania z tego urządzenia uatrakcyjniła zajęcia i zachęciła dzieci do rozwiązywania zagadek, kolorowanek, układania puzzli.
W środę 31 stycznia 2024 zaproponowano dzieciom inną formę zajęć, ale wbrew pozorom nawiązującą do tematu ferii. Kuchnia wydaje się historią odległą i niezwiązaną z wirtualną rzeczywistością, ale dania kuchni Fusion wyglądają nieziemsko i bibliotekarzom wydały się łączyć ze sobą.
Dzieci dowiedziały się, co oznacza kuchnia Fusion i przedstawiały swoje propozycje dań , które łączyłyby w sobie różne, czasem nieoczywiste składniki.
Zaskakujące w jak niezwykły sposób można podać zwyczajne kiełbaski ( nie tylko z ketchupem, z barszczem i jajkiem podanym w chlebku…).
Może zawodowcy specjalizujący się w tego rodzaju kuchni z niedowierzaniem kręciliby głowami na propozycje dań z kiełbasą w roli głównej, ale uczestnicy zajęć dobrze się bawili, obmyślając nowoczesne potrawy.
Bibliotekarze pokazali dzieciom produkty ( makaron, ryż, śmietanę, mleczko kokosowe, bazylię), jakie zakupili. Zadaniem uczestników zajęć było odgadnięcie potrawy, jaka z tych składników może powstać. Zaznaczono, że należy połączyć różne tradycje kulinarne.
Zaprezentowane produkty nieco zmyliły dzieci. Wśród odpowiedzi była zupa pomidorowa, pizza, spaghetti.
Przygodę z kuchnią Fusion zakończyliśmy degustacją pomidorówki z mleczkiem kokosowym.
Była pyszna, aksamitna, pachnąca ziołami i kokosem. Zachęcaliśmy, aby dzieci z pomocą dorosłych odkrywali nowe smaki, eksperymentowali w swoich domowych królestwach i dzielili się z innymi przepisami na nieznane autorskie potrawy.
Luty powitaliśmy zabawami w głuchy telefon. Był tradycyjny, wszystkim znany głuchy telefon. Była też zabawa, gdzie pracowano w 3 osobowym zespole.
„Obserwator‘’ po obejrzeniu wydrukowanej planszy z drogą Photona musiał przekazać wskazówki do ,,Łącznika‘’. Właściwe przekazywanie informacji posłużyło , Programiście’’ do napisania właściwego programu dla robota. Na koniec sprawdzono, czy Photon wykonał zaprogramowaną drogę. Było to trudne zadanie, ale dzieci miały szansę nauczyć się właściwej komunikacji, która wymaga uwagi i wzajemnego zrozumienia. Ostatnim etapem zajęć było sieciowe zadanie Gartic Phone. Dzieci stworzyły grupę, pisały zdania, obrazowały je tworząc rysunki, opisywały obrazki namalowane przez kolegów i oglądały szalony rezultat gry w głuchy telefon. Gra znakomita, opisy obrazów zaskakujące, bo każdy widział coś innego. Mnóstwo śmiechu i radości.
Polecamy!
Pierwszy tydzień ferii i zakończono grami komputerowymi.
Wszyscy uczestnicy zagrali w Minecraft. Ta popularna gra komputerowa uczy planowania i organizacji czasu, rozwija kreatywność i zachęca do nieszablonowego myślenia. Gracze zbierali surowce, wytwarzali przedmioty, budowali i niszczyli w świecie gry.
Wszystkich niezadowolonych ze sposobu, w jaki ich dzieci spędzają wolny czas – gra na komputerze- powinni wiedzieć, że Minecraft daje graczom dużo korzyści. Jednocześnie należy pamiętać, że przy komputerze nie można spędzać kilku godzin każdego dnia i zaniedbywać nauki.
Ponieważ mamy ferie i czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, a zajęcia w bibliotece trwają tylko 2 godziny, czasem może odrobinę dłużej, nie ma mowy o uzależnieniu od komputera i Internetu.