28 grudnia 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drzewicy odbyło się spotkanie związane z realizacją projektu dotyczącego propagowania czytelnictwa w środowiskach osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Projekt ”Spotkanie z autorem – czyli integracja społeczna najuboższych mieszkańców województwa łódzkiego na płaszczyźnie wzmocnienia roli książki jako podstawowego elementu edukacyjnego w kształtowaniu świadomości społecznej i obywatelskiej osób starszych i niepełnosprawnych” złożony przez Pana Ryszarda Jabłońskiego uzyskał pozytywną ocenę i otrzymał wsparcie finansowe w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego.
Pan Ryszard Jabłoński to autor wierszy ,,Co w trawie piszczy”, doskonale znający potrzeby mieszkańców domów pomocy społecznej. Celem projektu była promocja książki i korzyści, jakie wnosi w życie osób starszych biblioterapia. Partnerami projektu był Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Drzewicy i Miejska Biblioteka Publiczna w Drzewicy.
W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy- P. Marta Woźniak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nad Pilicą- P. Wioletta Kucharska, P. Dagmara Stuleblak z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy - P. Agnieszka Brola, P. Małgorzata Zawadzka-reprezentująca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie, P. Marzena Stachniak- kierownik Dziennego Domu Senior + w Drzewicy oraz P. Irena Kwiecień –prezes Stowarzyszenia ,,Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Instytucje te przybyły z mieszkańcami, podopiecznymi i pracownikami.
Po krótkim przywitaniu, przedstawieniu gości i celu spotkania swoją prezentację na temat zalet biblioterapii przedstawił P. Ryszard Jabłoński. Jej zadaniem jest między innymi odwrócenie uwagi od traumatycznych sytuacji, poprawa nastroju, zmiana sposobu myślenia, eliminacja osamotnienia i wykluczenia.
Pan R. Jabłoński mówił też o swoim sposobie na życie, zachęcał zgromadzonych do działania. Wskazał, jak wiele zależy od człowieka, od jego chęci i uporu w podejmowaniu nowych wyzwań. Zbiorek poetycki ,, Co w trawie piszczy” jest zapisem jego spostrzeżeń o świecie, ludziach, emocjach i sytuacjach, których doświadczał na różnych etapach swojego życia.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zbiorek wierszy z dedykacją autora.
Przy gorącej zupie, kawie i cieście wymieniano się uwagami na temat sytuacji osób starszych i roli książki.
Nie brakło pomysłów związanych z kolejnymi podobnymi spotkaniami. A tematów było mnóstwo. Padały tytuły książek, które mogą być bardzo pomocne, które rozwieją czarne chmury nad głowami i dodadzą nowych sił do stawiania się przeciwnościom losu.
Przy okazji rozmów zauważono jak ciekawe mogłyby być spotkania z książką poświęcone poznawaniu dawnych zwyczajów i tradycji. To już ginący świat naszych babć, wart ocalenia. A gdyby tak zaprosić młode pokolenie…
Czas pokaże czy starczy sił i czasu na realizację tych ambitnych planów.