Kim były dwie siostry, które osiadły nad Bałtykiem? Gdzie można spotkać Lajkonika? Kto mieszka pod wawelskim wzgórzem? Czy Lech, Czech i Rus to bracia? Co oznacza „Syreni Gród”? Gdzie dopłynęły dwie siostry syreny? Na te i inne pytania odpowiemy podczas fascynujących wypraw „Szlakiem polskich legend”.
Realizację wakacyjnego projektu bibliotecznego rozpoczęliśmy od poznania historii związanej z powstaniem Polski. Wakacje to najlepszy czas na poznawanie rodzinnego kraju i świata. Nie wszystkie dzieci zainteresują zabytki i zawiłe losy ich właścicieli, ale z pewnością chętnie usłyszą o rycerzach, władcach, księżniczkach i ich niesamowitych przygodach. Postanowiliśmy przygotować dzieci do zwiedzania. Podróżować będziemy z mapą i …legendą. Historia wielu miast splata się z niesamowitymi przygodami. Opowieść o Gnieźnie jest nierozłącznie związana z losami trzech braci- Lecha, Czecha i Rusa, którzy obiecali żyć w przyjaźni i nigdy ze sobą nie walczyć.
Dzieci rysowały mapę Polski, umiejscawiając na niej największe rzeki i miasta naszego kraju. Przedszkolaki nie potrafią jeszcze czytać mapy, ale znakomicie poradziły sobie z odczytaniem planu biblioteki. Ich zadaniem było odnalezienie ukrytych piłeczek. Wskazówką był rysunek wypożyczalni z zaznaczonym wyposażeniem i ukrytymi przedmiotami. To zadanie pokazało, że z pomocą rodziców dzieci już mogą planować kolejne eskapady. Upraszczając, można powiedzieć, że plan to taka dokładniejsza wersja mapy. Bibliotekarze z dziećmi także ustalili cel kolejnej ekspedycji. Wybierzemy się do szewca Skuby.