W bibliotece dobiega koniec wojewódzkiej akcji ,,Polecam, czyli Dorosły na Tropie Dobrej Książki dla Dziecka” organizowanej przez Sekcję Edukacji Młodego Czytelnika przy okręgu SBP w Łodzi.
Akcja polegała na przygotowaniu listy książek polecanych dzieciom przez dorosłych. Na przygotowanej tablicy dorośli czytelnicy mogli wpisywać tytuły książek, które warto przeczytać , które zapadły w pamięć, dostarczyły wiele wzruszeń, pokazały nieznany świat i pozwoliły przeżyć fascynujące przygody.
Na liście książek dla dzieci - rekomendowanych przez dorosłych znalazły się: ,, Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, ,,Kubuś Puchatek” A. A. Milne, ,,Muminki” T. Jansson, ,,Polllyanna” E. H. Porter. Mimo że pierwsze wydania tych książek przypadają na początek wieku XX to ich treść jest ponadczasowa. Uczą kolejne pokolenia najmłodszych czytelników, bawią, skłaniają do refleksji, dostarczają mnóstwo emocji. Do tytułu uczestnicy akcji dołączali krótkie uzasadnienie, dłuższymi dzielili się z bibliotekarzami. Starsza pani, jakby usprawiedliwiając swój wybór mówiła, że nie jest ważne, że „Pokój na poddaszu” W. Wasilewskiej to lektura obowiązkowa PRL, ale do dziś pamięta uczucia, jakie towarzyszyły jej podczas czytania. Czy współczesna młodzież może utożsamiać się z bohaterami tej książki- osieroconym rodzeństwem, które musiało sobie poradzić w trudnych powojennych czasach? Wszak dzisiaj, w czasach smartfonów, iPodów, laptopów i innych dobrodziejstw XXI wieku, „rozterki” są zgoła odmienne… Pojawiły się też wydane w ostatnich latach: „Kotki idą spać” Barbary Castro Urio, serie ze Świnką Peppą, Franklinem, ,,Pucio umie opowiadać” M. Galewskiej –Kustro, ,,Uśmiech dla żabki” P. Wechterowicza, ,,Koala, który się trzymał” R. Bright, ,,Opowiadania z piaskownicy” R. Piątkowskiej. Książki naszych babć i ich wnuków dzieli 100 lat, dzielą różne światy i różni bohaterowie. Ale czy na pewno?
Może warto zainspirować się polecanymi tytułami i sprawdzić, czy dzieci wzruszą się czytając historię młodego Genueńczyka z opowiadania „Od Apeninów do Andów”, a nasze babcie czytając „Koalę, który się trzymał” uznają, że współcześnie też wydaje się piękne i wartościowe książki.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się ulubionymi lekturami z czasów dzieciństwa. Polecane książki znajdują się w naszej bibliotece. Zachęcamy do lektury!