Tegoroczny Tydzień Bibliotek, rozpoczęty 8 maja pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”, upłynął w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drzewicy pod znakiem niezwykle ciekawych spotkań autorskich, warsztatów oraz wspólnej zabawy. W wydarzeniach uczestniczyli uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych ze S.P. im. Jana Szymańskiego w Brzustowcu, S.P. im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych oraz S.P. im. Stefana Żeromskiego w Domasznie.
Spotkanie z Katarzyną Rygiel
Pierwszym gościem była Katarzyna Rygiel – autorka książek dla dzieci i dorosłych. Podczas spotkania pisarka opowiadała przede wszystkim o swoich książkach skierowanych do młodszych czytelników.
Książką „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” autorka wprowadziła dzieci w świat sztuki, malarstwa i kolorów. Ta pełna przygód historia zachęcała młodych czytelników do poznawania wybitnych dzieł malarskich oraz rozwijania własnych talentów plastycznych.
„Piracki spadek. Na tropie tajemnicy sprzed wieków” – to przygodowa opowieść rozgrywająca się współcześnie oraz w XV wieku. Akcja związana jest z Gdańskiem i pirackimi przygodami, co wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników spotkania i zachęciło dzieci do poznawania miejsc związanych z historią przedstawioną w książce.
Spotkanie przebiegało w bardzo aktywnej atmosferze. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, brały udział w mini quizach przygotowanych przez autorkę, a także prezentowały swoje prace plastyczne wykonane w ramach konkursu „Uważaj, o czym marzysz, bo może się spełnić”. Jedna z wyróżnionych prac zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego konkursu plastycznego.
Kreatywne warsztaty i wspólna zabawa
Po spotkaniu autorskim ponad 60 uczestników wzięło udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarzy. Dzieci wykonywały kreatywne prace plastyczne, m.in.:
- ramki na zdjęcia,
- przyborniki na kredki i przybory szkolne,
- dekoracje wykonane z książek.
Nie zabrakło także gier, quizów i zabaw ruchowych. Uczniowie uczestniczyli w kalamburach, układaniu słów z literek, wyścigach z hula - hop oraz ćwiczeniach rozwijających spostrzegawczość i uważność.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również podłoga interaktywna, dzięki której dzieci mogły sprawdzać m. in swoją wiedzę geograficzną, rozpoznając flagi państw i ich stolice.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali słodkie upominki oraz zakładki do książek.
Spotkanie z Pawłem Beresewiczem
Drugą część dnia wypełniło spotkanie z Pawłem Beresewiczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Spotkanie miało bardzo nietypowy i interaktywny charakter. Autor prowadził rozmowę z uczniami o książkach tematycznie związanych ze sportem, komputerami oraz strachem. W humorystyczny sposób angażował uczestników do dyskusji, serwując rozmówcom symboliczną herbatę w miniaturowych filiżankach przywiezionych specjalnie na spotkanie.
Rozmowy dotyczyły marzeń młodych ludzi, podejmowania decyzji, przyszłości oraz wpływu technologii na życie społeczne. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami, a niektórzy uczestnicy przyznali, że sami marzą o napisaniu własnej książki.
Autor zachęcał młodzież do rozwijania kreatywności i podejmowania prób pisarskich, podkreślając, że wiele inspiracji czerpie właśnie ze spotkań z młodymi czytelnikami.
Podziękowania i życzenia dla bibliotekarzy
Podczas wydarzenia bibliotekę odwiedził Pan Burmistrz Janusz Reszelewski wraz ze swoim zastępcą – Dominikiem Niemirskim, którzy złożyli bibliotekarzom serdeczne życzenia oraz podziękowania za ich codzienną pracę i zaangażowanie w rozwijanie czytelnictwa.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek był dla wszystkich uczestników dniem pełnym inspiracji, radości i kreatywnej energii. Dziękujemy wszystkim gościom, uczniom oraz nauczycielom za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Drzewicy w ramach Tygodnia Bibliotek.






